Упитању је култно дјело чешких аутора, сценаристе Јиржија Шимачека и цртача Јана Ластомирског објављено 2020. године и које је на додјели годишње награде “Мјуријел” освојило награду у три категорије за најбољи стрип, сценарио, као и награду Чешке академије.
Ријеч је о опсежној стрипској, готово документарној причи о атентату на Рајнхарда Хајдриха, чији је главни јунак свештеник Владимир Петржек, клирик Епархије чешко-моравске, која је у то вријеме била под јурисдикцијом Српске православне цркве.
У цркви Светих Ћирила и Методија у Прагу, гдје је био свештеник, скривала се група падобранаца који су извршили атентат на злогласног рајхкомесара Рајнхарда Хајдриха. Радња графичке новеле прати догађаје од Хајдриховог доласка у Праг у јесен 1941. године до погубљења свештеника Владимира Петржека.
Прича такође обухвата и догађаје попут припреме и искрцавања диверзантске групе “Антропоид”, самог атентата, као и стравичне одмазде која је услиједила на територијама Протектората Чешке и Моравске (Лидице).
Сви ови догађаји посматрају се кроз визуру главног јунака, човјека који себе није доживљавао као јунака, него је дјеловао из солидарности и родољубља без обзира на посљедице које су биле тешке и јасно су саопштене у Члану II, приликом проглашења ванредног стања, а који гласи: Онај ко крије учеснике атентата, или им пружи помоћ, или има информације о тим лицима или њиховом боравишту, а не пријави то, биће стрељан са целом својом породицом.
Сам стрип је урађен у врло занимљивој комбинацији црно бијелог цртежа и документарних историјских текстова у вези са самим атентатом уз динамичан, прецизан и врло емотиван сценарио Шимачека и крајње експресиван цртеж Ластомисрског, који мајсторски преноси кључну поенту текста о храбрости хероја без оружја.
Уз сам стрип у књизи се налази осврт Ротислава Матулика на ово дјело под називом “Лешеве на видело” те занимљив историјски текст о животу и дјелу главног јунака стрипа, свештеника Владимира Петржека, под називом “Голоруки борац”.